5 واقعیت در مورد زبان پشتو

آشنایی با واقعیت هایی در مورد زبان پشتو

پشتو

آیا تاکنون در مورد زبان پشتو شنیده اید؟ بسیاری از افراد هنوز هم در مورد این زبان اطلاعاتی ندارند. بخش بزرگی از مردم افغانستان و پاکستان از طریق این زبان با هم صحبت می کنند. این زبان متعلق به قوم پشتون است و این قوم هزاران سال است که ساکن مناطق مختلفی از افغانستان و پاکستان هستند. در ادامه مطلب جاری می توانید با 5 حقیقت در مورد زبان پشتو آشنا شوید.

پشتو یکی از دو زبان رسمی افغانستان است

دری که گویشی از زبان فارسی است به همراه زبان پشتو از زبان های رسمی کشور افغانستان هستند. قرن هاست که این دو زبان در افغانستان مورد استفاده قرار می گیرند. در طول تاریخ، اکثر پشتون ها در افغانستان به این زبان صحبت کرده اند. با این حال، دری زبان رایج در میان بزرگان این کشور از جمله شاهان و خاندان حکم فرما در این کشور است.

در میان سال های دهه 20 و 30 میلادی، زبان پشتو به عنوان سمبلی برای قوم پشتون در نظر گرفته شد. به همین دلیل خانواده های سلطنتی شروع به یادگیری هر دو زبان کردند. در سال 1936 میلادی این زبان توسط ظاهر شاه به عنوان یکی از زبان های رسمی افغانستان انتخاب شد.

با این حال، در حال حاضر بیش از 80 درصد از مکاتبات در افغانستان به زبان دری صورت می گیرد. ولی تحصیلات در مدارس افغانستان به هر دو زبان انجام می شود. اکثر دانشگاه های افغانستان فقط به زبان دری تدریس می کنند.

تعداد پشتو زبان ها دو برابر تعداد هلندی زبان ها است

در حدود 40 تا 50 میلیون از ساکنان زمین به زبان پشتو گفتگو می کنند. ولی فقط 21 میلیون از ساکنان زمین از زبان هلندی استفاده می نمایند.

در کنار افغانستان، در حدود 9.6 میلیون از ساکنان پاکستان نیز پشتو زبان هستند. این زبان در بخش هایی از تاجیکستان نیز استفاده می شود. علاوه بر این، اقلیت هایی در سایر کشور ها نیز از زبان پشتو برای ارتباط با هم استفاده می نمایند.

زبان پشتو با استفاده از خط عربی نوشته می شود

از لحاظ زبان شناسی، عربی و پشتو کاملا متفاوت هستند. همانند فارسی، زبان پشتو و عربی از الفبای یکسانی استفاده می کنند. در صورتی که به هیچ یک از این زبان ها تسلط نداشته باشید، در نگاه اول ممکن است تفاوتی میان آنها مشاهده نکنید. با این حال، زبان پشتو از الفبای تغییر یافته ای استفاده می کند. در این زبان 44 حرف وجود دارد. تعدادی از صدا های موجود در پشتو در عربی وجود ندارند. به همین دلیل در این زبان در حدود 16 حرف بیشتر وجود دارد.

برای ترجمه از زبان های مختلف به زبان پشتو، نیاز است تا از فونت های استانداردی استفاده شود. در غیر این صورت، ترجمه ای نادرست تولید خواهد شد.

در حدود 2 و یا 3 گویش مختلف برای زبان پشتو وجود دارد

همانند بسیاری از زبان های مختلف، زبان پشتو نیز در مناطق مختلف به صورت های متفاوتی استفاده می شود. به صورت کلی در حدود 2 و یا 3 گویش مختلف برای این زبان وجود دارد.

  • پشتو شمالی، که در پاکستان استفاده می شود
  • پشتو جنوبی، که در افغانستان استفاده می شود.
  • پشتو مرکزی، که در پاکستان استفاده می شود. هر چند بیشتر منابع فقط به زبان پشتو جنوبی و شمالی اشاره کرده اند.

زبان پشتو از ادبیات غنی شفاهی برخوردار است

ادبیات پشتو شامل داستان ها و همچنین اشعار بسیار قدیمی است. نوعی ژانر مخصوص توسط بانوان سروده شده است که با نام لندی شناخته می شود. این نوع اشعار بیانگر زندگی روزمره و بخصوص زندگی قبیله ای زنان افغان می باشد. این نوع اشعار عموما به همراه ضرب طبل خوانده می شود. ترجمه این اشعار می تواند بسیار دشوار باشد. ولی در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط باشید، می توانید بخشی از ترجمه این اشعار را از طریق این لینک مشاهده کنید.

در صورت نیاز به مترجم پشتو به بخش پشتیبانی سایت مراجعه نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *